Про булінг у середовищі підлітків

 

Завжди, у всі часи, підлітковий вік - це час для навчання правилам та законам взаємодії в соціумі, а спілкування - провідна діяльність   підліткового віку. Засвоєння всіх правил та законів відбувається безпосередньо на практиці. І досягнення і невдачі відчуваються прямо в контакті з іншими, а найважливішими та найавторитетнішими у цей час людьми стають ровесники.

В класах та групах вибудовуються ієрархії на чолі з лідерами та «зірками», так би мовити, середній клас становлять більшість учнів, і найстрашніше в цей період потрапити до категорії «відторгнутих» та «знехтуваних». Молодші підлітки завжди гуртуються навколо лідерів і їм неважливо права ця людина чи ні, чесна та справедлива, чи підла та хитра, найважливіше, що перебуваючи у цій «зграї», поближче до вожака, вони почуваються сильними та захищеними. За місце на вищих сходинках класної ієрархії в класах точиться справжня війна на виживання. Вона залишає на пам’ять про себе в душах підлітків шрами від стосунків. Так було, так є і напевно так буде завжди, принаймні, на цьому етапі розвитку людства.

Завдання дорослих: батьків та вчителів, зробити все, щоб цей період минув з найменшими втратами. А вони бувають доволі важкими: від скалічених на все життя душ, недовіри і страху, які поселяються в них на все життя, до спроб суїциду, коли у жертви не залишається сил терпіти щоденні знущання.

Як у кожній війні тут є «переможці» і постраждалі - жертви булінгу. Діти яких не приймають до класної спільноти, обзивають, б’ють, всіляко принижують, більшість однокласників ними нехтують. Вони не відчувають дружнього ставлення у класі, але сповна відчувають байдужість, презирство, злість від інших на свою адресу.

Булінг має свій аналог у середовищі тварин, біологи визначають його як «домінантну поведінку», і, напевно, як природній механізм у процесі природнього добору має існувати, щоб вид продовжувався сильними та здоровими особами.

Однак, в середовищі людей - йому не місце. Адже ми вирізняємось від «братів наших старших» свідомістю, інтелектом, широтою поглядів, тим що має минули і майбутнє і ще багато чим.

І ми знаємо, що:

- Кожна людина унікальна і по-своєму талановита, кожна людина цінна для розвитку нашого виду, для прогресу людства.

-Кожна людина має право БУТИ за правом свого народження.

- І ще ми знаємо, що нормальний, здоровий психічний та й фізичний розвиток можливий тільки в у мовах прийняття та визнання індивіда соціумом, в безпечному середовищі та з відчуттям цієї безпеки.

Булінг травмує душу, надовго поселяє в ній страх, почуття несправедливості, спричиняє є в ній травму відторгнутості, зради, приниження.

 

 

З цією діркою в душі людині доводиться жити довгі роки, а іноді і все життя. В підлітковому віці відбувається активний розвиток та формування особистості і образно кажучи, вона формується навколо цієї «дірки».

Булінг можна порівняти з війною, він так завдає травм душі, як нинішня війна калічить нашу землю. А ми більш ніж впевнені, що кожен з нас зараз найбільше прагне миру, бо ми хочемо бачити нашу землю чистою, красивою, доглянутою, людей - цілими здоровими та задоволеними життям. Отже нам потрібен мир і на нашій землі і в душах дорослих і дітей.

З цією метою разом з класними керівниками, шкільним психологом, бібліотекарем проводимо виховні години для згуртування класних колективів, вчимо наших учнів культурі спілкування, консультуємо батьків, щоб діти не потрапили в ситуацію булінгу.

 

 

Ось кілька прикладів технік самозахисту, якщо підлітка кривдять ровесники.

Як відповідати кривднику, який збирається довести собі та іншим свою зверхність над тобою. Для цього існують так звані техніки «психологічного айкідо». Вони вчать не відповідати імпульсивно, агресією на агресію, але спокійно нейтралізувати агресивний випад нападника. Найчастіше скривдити намагаються зачепивши, за особливості зовнішності розумові здібності, соціальний статус.

 

 

Щодо «ботана, зубрилки» пропонуємо потренуватися відповідати на подібний закид. Впевнені, якщо вас так називають, то ви багато читаєте, отже маєте достатній рівень інтелекту, аби з гідністю відповісти на подібну образу.

 

 

Потренуйтеся вдома, з рідними та близькими людьми в безпечному середовищі, щоб навички асертивних відповідей запускалися автоматично в ситуації, коли вас таки хочуть скривдити. Асертивність – це вміння гідно відстоювати себе, не принижуючи інших.

 

 

Якщо ви вмітимете це робити і не боятимесь відповідати, кривдник не ризикне вас зачіпати, він відчуватиме вашу внутрішню силу. Розвивайте її, тренуйте, це найважливіший життєвий ресурс.

 

 

Відеоматеріали

 

https://www.youtube.com/watch?v=9Nh4_pYHnfA&t=20s

 

https://www.youtube.com/watch?v=95ZVW01h-YI

 

https://www.youtube.com/watch?v=pNCvFAOAQco&t=4s

 

https://www.youtube.com/watch?v=IH3Ua_EmroU