Завжди, у всі часи, підлітковий вік - це час для навчання правилам та законам взаємодії в соціумі, а спілкування - провідна діяльність   підліткового віку. Засвоєння всіх правил та законів відбувається безпосередньо на практиці. І досягнення і невдачі відчуваються прямо в контакті з іншими, а найважливішими та найавторитетнішими у цей час людьми стають ровесники.

В класах та групах вибудовуються ієрархії на чолі з лідерами та «зірками», так би мовити, середній клас становлять більшість учнів, і найстрашніше в цей період потрапити до категорії «відторгнутих» та «знехтуваних». Молодші підлітки завжди гуртуються навколо лідерів і їм неважливо права ця людина чи ні, чесна та справедлива, чи підла та хитра, найважливіше, що перебуваючи у цій «зграї», поближче до вожака, вони почуваються сильними та захищеними. За місце на вищих сходинках класної ієрархії в класах точиться справжня війна на виживання. Вона залишає на пам’ять про себе в душах підлітків шрами від стосунків. Так було, так є і напевно так буде завжди, принаймні, на цьому етапі розвитку людства.

Завдання дорослих: батьків та вчителів, зробити все, щоб цей період минув з найменшими втратами. А вони бувають доволі важкими: від скалічених на все життя душ, недовіри і страху, які поселяються в них на все життя, до спроб суїциду, коли у жертви не залишається сил терпіти щоденні знущання.

Як у кожній війні тут є «переможці» і постраждалі - жертви булінгу. Діти яких не приймають до класної спільноти, обзивають, б’ють, всіляко принижують, більшість однокласників ними нехтують. Вони не відчувають дружнього ставлення у класі, але сповна відчувають байдужість, презирство, злість від інших на свою адресу.

Булінг має свій аналог у середовищі тварин, біологи визначають його як «домінантну поведінку», і, напевно, як природній механізм у процесі природнього добору має існувати, щоб вид продовжувався сильними та здоровими особами.

Однак, в середовищі людей - йому не місце. Адже ми вирізняємось від «братів наших старших» свідомістю, інтелектом, широтою поглядів, тим що має минули і майбутнє і ще багато чим.

І ми знаємо, що:

- Кожна людина унікальна і по-своєму талановита, кожна людина цінна для розвитку нашого виду, для прогресу людства.

-Кожна людина має право БУТИ за правом свого народження.

- І ще ми знаємо, що нормальний, здоровий психічний та й фізичний розвиток можливий тільки в у мовах прийняття та визнання індивіда соціумом, в безпечному середовищі та з відчуттям цієї безпеки.

Булінг травмує душу, надовго поселяє в ній страх, почуття несправедливості, спричиняє є в ній травму відторгнутості, зради, приниження.

З цією діркою в душі людині доводиться жити довгі роки, а іноді і все життя. В підлітковому віці відбувається активний розвиток та формування особистості і образно кажучи, вона формується навколо цієї «дірки».

Булінг можна порівняти з війною, він так завдає травм душі, як нинішня війна калічить нашу землю. А ми більш ніж впевнені, що кожен з нас зараз найбільше прагне миру, бо ми хочемо бачити нашу землю чистою, красивою, доглянутою, людей - цілими здоровими та задоволеними життям. Отже нам потрібен мир і на нашій землі і в душах дорослих і дітей.

З цією метою разом з класними керівниками, шкільним психологом, бібліотекарем проводимо виховні години для згуртування класних колективів, вчимо наших учнів культурі спілкування, консультуємо батьків, щоб діти не потрапили в ситуацію булінгу.